Geri

Şehir ve Kültür Akademisi Taraklı’da Yalaza Paneli ile Sona Erdi

Taraklı Öğretmenevi’nde gerçekleşen etkinlikte, katılımcılar unutulmaz anlar yaşadı.
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ
Yayın: Güncelleme:

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ve Yazar Fahri Tuna’nın danışmanlığı ile gerçekleşen 14 haftalık Şehir ve Kültür Akademisi programı, Taraklı’da düzenlenen Yalaza Paneli ve Taraklı Halk Oyunları sunumu ile son buldu. Taraklı Öğretmenevi’nde gerçekleşen etkinlikte, katılımcılar unutulmaz anlar yaşadı.

Yalaza Taraklı’nın zengin kültürel mirasını ve yöresel hikayelerini konu aldı. Panelde, Keşkapan Tacettin Özkaraman, Ormancı Alaattin Yılmaz ve Gazeteci İzzettin Kömürcü, heybelerindeki ilginç ve komik yalaza (mizahi hikaye) örneklerinden sundukları hatıralarla öğretmenleri kahkahaya boğdular. Özellikle Tacettin Özkaraman’ın anlattığı esprili hikayeler salonda büyük ilgi gördü.

Etkinliğin finalinde ise 80 yaşındaki emekli öğretmen Ahmet İşsever sahne aldı. 1968 yılından bu yana Sakarya Halk Oyunları’nı yaşatma çabalarıyla tanınan İşsever, önce yöresel halk oyunlarının tarihçesini ve önemini anlattı, ardından da sahneye çıkarak bu oyunları sergiledi. İzleyiciler, İşsever’in gösterisini büyük bir beğeni ve coşkuyla alkışladı.

14 hafta boyunca Sakarya’nın kültürel ve tarihi zenginliklerini farklı etkinlikler ve söyleşilerle katılımcılara sunan Şehir ve Kültür Akademisi, bu final etkinliği ile hem kültürel mirası yaşatmaya hem de bu mirası yeni nesillere aktarmaya yönelik önemli bir adım atmış oldu. Fahri Tuna, akademinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, kültürel değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaptı.

Taraklı’daki bu son etkinlik, katılımcılara unutulmaz bir kültürel deneyim sunarken, Sakarya’nın zengin folklorik değerlerini bir kez daha gözler önüne serdi

#akademi-ogretmen #tarakli #yalaza

Yorumunuzu Ekleyin

Adı-Soyad
E-Posta
Yorum
İşlemin Sonucu
  • Yorumlar T.C. Yasalarına aykırı olamaz.
  • Hakaret içeren yorumlar, yayınlanmasa bile yasal mercilere iletilebilir
  • KVKK Kapsamında, bilgileriniz, yasal merciler hariç kimseyle paylaşılmaz.
  • Formda doldurduğunuz bilgiler ve IP adresiniz sisteme kaydedilir.
  • Yorumunuz onaylanıp yayınlandığında, sadece yorum, isim ve yorum tarih saati gösterilir.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.