Geri
Abdurrahman ZEYNAL Abdurrahman ZEYNAL Kalem

HALK HİKAYELERİ VE ÖNEMİ

Yıllarca hikayeleri destanları okuya okuya onları ezberlemiş dinleyenlere kışın uzun kış gecelerinde anlatarak gençliğimi geçirmiştim
Yayın: Güncelleme:

Milletleri millet yapan ortak tarihleri, coğrafyaları, kültürleri, acıları, sevinçleri, masalları, hikayeleridir. Türküleri, manileri, destanları yani sözlü gelenekleridir. Halk hikayeleri bu geleneğin önemli bir şubesidir.

Kerem ile Aslı, Aşık Garip ile Şahsenem, Leyla ile Mecnun, Eba Müslim Horasani, Battal Gazi, Hz. Ali Cenkleri Anadolu insanının ruh derinliklerine etki etmiş, ortak dil, kültür sevgi, acı ve vatan kavramını günümüze kadar taşımışlardır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi Osmanlı coğrafyası için ne kadar önemliyse halk hikayeleri Türk Milletinin ortak kültürünü oluşturmada o kadar etkili olmuştur. Erzurumlu Kadı Darir, Kerküklü Fuzuli'nin Leyla ile mecnun hikayeleri farklı tarih dilimlerinde yazılmış olsa bile ortak kaderi belirlemede etkili olmuşlardır.

Kerem ile Aslı hikayesi okunduğunda İsfahan'da başlayan maceranın Kayseri'de acı şekilde sonuçlanmasıdır. Fakat öyle bir hikayedir ki okuduğunuzda Türk Milletinin coğrafyasını, tarihini, örfünü adetini yani Türkün töresini görebilirsiniz.

Aşık Garip ile Şahsenem'i okuduğunuzda Tiflis'ten Erzurum'a oradan Halep'e uzanan aşkı, sevdayı, ozanlık geleneğini bulursunuz. Leyla ile Mecnunda beşerî aşktan ilahi aşkın doğuşuna tanık olursunuz.

Hz. Ali Cenkleri, Battal Gazi, Köroğlu, Dede Korkut hikayeleri Türk Milletinin kültürel bağlarını, tarihsel derinliğini, kahramanlığını, yiğitliğini, misafirperverliğini, zulme başkaldırıyı anlatır, öğretir.

Benim için halk hikayeleri çocukluğum geçtiği Tazegül köyünde köy odalarında hikayelerini dinlemekle geçti. Köyler cıvıl cıvıldı. Henüz göç başlamamış, ak saçlı ihtiyarlar toplumun önderi konumunda idiler. Köyde 21 köy odası vardı. Özellikle uzun kış gecelerinde bu mekanlar birer okul görevi yapardı. Bu köy odalarında okuma yazma bilenler "Ahmediye, Muhammediye, Siret, Akaid" kitapları yanında Hz. Ali Cenkleri ve Halk hikayeleri, Köroğlu destanını anlatılır veya okunurdu. Halk hikâye anlatıcısı o gün o odada yoksa okuma işi bana düşerdi.

Yıllarca hikayeleri destanları okuya okuya onları ezberlemiş dinleyenlere kışın uzun kış gecelerinde anlatarak gençliğimi geçirmiştim. Bu nedenle Töre, örf ve adetlerimizin öğrenilmesi, yaşatılması bizden sonraki kuşaklara anlatılması önemlidir. Bu uğurda gayret edenlere "Selam olsun".

16/10/2022 ERZURUM

#abdurrahman-zeynal #makale #halk #hikaye #halk-hikayeleri #millet #eba-muslim-horasani #battal-gazi #masal #leyla-ile-mecnun #evliya-celebi #seyahatname #fuzuli #asik-garip-ile-sahsenem #koroglu #dede-korkut

Yorumunuzu Ekleyin

Adı-Soyad
E-Posta
Yorum
İşlemin Sonucu
  • Yorumlar T.C. Yasalarına aykırı olamaz.
  • Hakaret içeren yorumlar, yayınlanmasa bile yasal mercilere iletilebilir
  • KVKK Kapsamında, bilgileriniz, yasal merciler hariç kimseyle paylaşılmaz.
  • Formda doldurduğunuz bilgiler ve IP adresiniz sisteme kaydedilir.
  • Yorumunuz onaylanıp yayınlandığında, sadece yorum, isim ve yorum tarih saati gösterilir.

YAZARIN SON YAZILARI

TÜRKÇENİN MUHTEŞEMLİĞİ

TÜRKÇENİN MUHTEŞEMLİĞİ

Sultan Abdülhamit'in isteğiyle anayasanın metnine 18. madde olarak Türkçe girdi.
DERS KİTAPLARI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

DERS KİTAPLARI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Yeni kitap demek para demek, emek demek, kağıt demek...
Ciddi Sorunlarımız Varken Kavga Etmek Niye?

Ciddi Sorunlarımız Varken Kavga Etmek Niye?

Devletimizi güçlü, milletimizi Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar ruhuyla bir arada tutmaları zarurettir. Bu konuda gayret gösteren her kişi, kurum başımın tacıdır.
ÖLÜM VE MEZAR TAŞI

ÖLÜM VE MEZAR TAŞI

Abdurrahman Zeynal Köşe Yazısı
BİR ZAMANLAR

BİR ZAMANLAR

Toplum içinde çiklet çiğnenmediği, ağızda sigara varken bir yere girilmediği, sokak ortasında durarak konuşma yapılmadığı, yüksek sesle konuşmanın terk edep olduğu zamanlar....
DİL İNSANI VEZİRDE EDER REZİLDE

DİL İNSANI VEZİRDE EDER REZİLDE

Kendi hayatınızdan bu ifadenin acı sonuçlarını düşündüğümüzde idrak etmemiz kolaylaşır, anlaşılır

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.