Geri
Enes ÇINAR Enes ÇINAR Aklımdan Fikrimden

Ramazan Düdüğü

Rızkından razıysan, ruhun rızası rahattır. Rasyoneldir rüyaların romantik rastgeleliği.
Yayın: Güncelleme:

Haydi dökülsün dilimden, kalemimden, ramazan ramazan günaha girmeden, İftarından sahuruna beklenen bir nefes gibi içten, bir parça ekmek gibi, bir yudum su gibi, sıcacık bir çorba gibi. Bulamayana buldursak mı artık? Artıklarımız artık olmadan çoğaltsak mı mutlulukları diğer gözlerde, yaysak mı güneşin endamını ay bini yansıta yansıta gönüllere. Bir avuç toprak gözlerimize dolmadan önce, elimizden geleni ortaya koysak mı?

Ellerimizle kirlettiğimiz yollar, kaldırımlar, bahçenin ortası hatta… Geç kalınmış bir şarkı notası gibi faydasızlığa devam edelim mi? Yok etsek mi komple her şeyi, beni, bedeni, varoluşu.

Başkasının bahçesine girip tırmığın ucuna basma. Bahçenin sahibinde de suç arama. Çimenler, bak işte hepsi uluorta orada, Basma, ezme zamanların götürdüklerini… Kendini bir şey sanma.

Paylaşabildiğin senindir, paylaşamadığın da başkasınındır. Al şöyle iki elini başının arasına. Düşün. Düşünmeyi unutma, gevşeyip conguldamasın beynin, bir gün lazım olabilir sana, şimdiye kadar kullanmamış olsanda.

Ne gariptir, Tanrı’ın kitabında “secde” geçince kapanıyorsun da yerlere, “Düşün” dediğinde düşünmen nerede? Belki uyaran olmasa bilmeyeceksin “secde”nin geçtiğini bile.

Ne gariptir, insanın sakladıkları. Kendinden, ötekinden, berikinden. Tüm insanlar bir yere kadar aynı, bir yerden sonra farklı. Yoluna giden bir yana, suyuna giden bir yana, yolunda giden öte yana. Eliyle bile denemeden kalbiyle buğuz ederek işi bitiriyor ya, o kalbi sızlıyorsa şerefsizim.

Notasız bir düdük gibi üflendim geçtim dünyadan. Ömür dediğin akşamla yatsı arasıdır, belki ikindi ile akşam, belki öğle ile ikindi, belki uyuya kaldığın sabah vakti. Ortasında nereden bakarsan, bir elinde tükenen zaman, bir elinde çoğalan hırs. Kefenime cep diksinler.

#ramazan #iftar #sahur #ekmek #su #corba #toprak #paylasim #dusunme #insan #zaman #omur #kefen
668 defa okundu

YAZARIN SON YAZILARI

İlim fen çok ilerlerdi

İlim fen çok ilerlerdi

Bir asırlık bir ömürden bir kaç şey. Dedem Koca Hafız Mehmet Akbulut hakkında. 3 Padişah, 4 Halife ve 9 Cumhurbaşkanı Görmüş.
Birden Bire Değişen

Birden Bire Değişen

Sessizce susup semaya serzenişle sesleniyor sakinliğin sahipliğinde soluklar. Susuzluğun sadakati sindirmiş sefaletin seyranı...
Ah O Eski Taraklı -1: Genel Bakış

Ah O Eski Taraklı -1: Genel Bakış

Çocukluğum çok güzel geçti Taraklı'da... Lise çağları güzel hatıralar vardı; Sonra... Değişti herşey.
Zaman

Zaman

Haydi asıl yelkovana, gitmesin daha. Enes Çınar'ın Köşe Yazısı
Kestane Kebap: Kestane Çizelim

Kestane Kebap: Kestane Çizelim

Biz eskiden mektup yazardık. Trump da şimdiler de yazmış, kestane mevsiminde.
Göletten Su Birikintisine

Göletten Su Birikintisine

Bir yerde bir hata var ama nerede? Bakalım bulabilecek miyiz?

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Ağustos 2023 Güncel Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri, Taraklı Otobüs Saatler 2021, Taraklı Otobüs Tarifesi, Taraklı Sakarya ilk otobüs ne zaman? Taraklı - Sakarya Son Otobüs Ne zaman? Sakarya Taraklı İlk Otobüs Ne Zaman, Sakarya Taraklı Otobüs Saatleri, Taraklı Koop Otobüs Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.